Tasmota i BMP180
Płytka Wemos D1 to narzędzie, które może być wykorzystywane na wiele różnych sposobów. Można we własnym zakresie napisać kod, który zbiera dane z czujników i gromadzi wyniki na jednym ze wskazanych miejsc. Innym sposobem jest skorzystanie z gotowego oprogramowania np. tasmota.
Korzystając z tasmota można bardzo łatwo podłączać czujniki i natychmiast mieć odczyty. Poniżej podłączenie czujnika temperatury i ciśnienie: BMP180.
Na czym polega wartość dodana tudzież przewaga rozwiązania tasmota nad pisaniem za każdym razem kodu? Pisząc samemu kod trzeba pamiętać o kilku aspektach, np. o utrzymywaniu kodu – jeśli zrobimy poprawkę to potem pieczołowicie wgrywamy do wszystkich urządzeń, których zmiana dotyczy. Zazwyczaj nie męczymy się też z wystawianiem webconfiga – czyli prostego zarządzania przez stronę webową gdzie podając adres IP urządzenia możemy łatwo podawać dane konfiguracyjne – szybszym rozwiązaniem na tzw. „chwilę” jest wpisanie do kodu np. danych o połączeniu wifi. W tym przypadku prosta zmiana nazwy Access Pointa -> przeprogramowanie wszystkich urządzeń.
Zaletą rozwiązania tasmota jest fakt zunifikowanego interfejsu do zarządzania (webconfig) gdzie mamy naprawde dużo możliwości konfiguracyjnych – do tego update robimy właśnie przez weba. Zalet jest tak dużo, że jak ktoś spróbuję to raczej nie będzie zachwycony powrotem do ręcznego pisania za każdym razem kodu.
Wracając do tematu podłączenia pomiaru temperatury oraz ciśnienia. Jak wyglądają połączenia? Możemy to zrobić np. tak, wg następującego schematu:
BME180-3.3V -> Wemos-3.3V
BME180-GND -> Wemos-GND
BME180-SCL -> Wemos-D1
BME180-SDA -> Wemos-D2
I to w zasadzie tyle – w pokazanym przykładzie jest jeszcze czujnik pyłu SDS011 (na RX i TX):