Czy warto instalować Windows 8?

Winzgryz 8Kolejne systemy operacyjne pojawiają się na rynku. Nie ma monopolu firmy Microsoft – oprócz linuxa i licznych jego odmian mamy MacOS.

Jednak czy zwykły użytkownik komputera PC/laptopa ma alternatywę?

Historycznie z systemami Microsoftu było tak, że każda kolejna wersja systemu wnosiła coś nowego – oczywiście na jedną nową cechę przypada statystycznie kilka defektów, uchybień. Z doświadczenia pamiętam system Windows 3.11 – był fajny i często się wieszał.

Dopiero Windows XP po kilku Service Packach był systemem stabilnym – wcześniej ME lub 95 były takie sobie.

Po systemie XP, który był stabilny – do dzisiaj jest używany w wielu firmach – był jeszcze system Vista – niestety pomimo dużego nakładu w kampanię promocyjną był to system marny i nie przyjął się.

Kolejny to Windows 7 – tutaj po porażce Visty społeczność i branża IT była nastawiona pesymistycznie. Tym razem jednak Microsoft udowodnił, że jest poważnym graczem. System, który otrzymaliśmy był bardzo stabilny – to własnie system, który w moim odczuciu jest najlepszy z całej historii systemów Microsoft.

No i przyszedł czas na kolejną wersję: Windows 8. Jest ona już oficjalnie sprzedawana – czyli jest to finalny produkt, który można zakupić. Zakup produktu wiąże się z tym, że wierzymy w jego stabilność.

Miałem okazję przetestować jego działanie ok. tygodnia czasu. Na początku zobaczyłem kafelki i … nie wiedziałem co dalej. Poszukałem na youtube tutoriali i nagle krok po kroku zaczęło się wszystko klarować – przesłanie Microsoftu jest takie: jest to system do „szczypania” – czyli można za pomocą ekranu wykonywać gesty. Tylko zaraz, zaraz: sprzęt typu laptop nie ma ekranu dotykowego. Hm, jedyne co jest dostępne to dwa gesty: dwoma palcami po touchpadzie można przewijać w pionie i poziomie – oraz można robić powiększania oraz pomniejszanie w wybranych aplikacjach.

No dobra, powiedzmy że autorzy mieli szczytne plany – niech tam będzie – zawsze to coś nowego.

Pojawił się tez skrót klawiszowy, który docenią administratorzy lub bardziej zaawansowani użytkownicy: Win+X – to tutaj jest zebrane wszystko co potrzeba od instalacji oprogramowania po zarządzanie dyskami, urządzeniami i komputerem.

Po przyzwyczajeniach z poprzednich systemów Windows 8 wnosi dużo świeżości i dużo utrudnień: muszę korzystać z kilku maszyn z Windows 7/2008 gdzie jest stary interfejs. Przełączając się na Windows 8 każdą operację muszę dłużej przemyśleć.

Niestety podczas testowania Windows 8 muszę stwierdzić, że jest to system niestabilny. Przez tydzień czasu korzystając z systemu na laptopie HP wystąpiły niepokojące objawy:

  1. System przestał działać – próba uruchomienia kończyła się na komunikacie, że nie da rady wystartować i jedyny sposób to przywrócenie systemu – straciłem wszystko co do tej pory  instalowałem
  2. Nie działa logowanie przez palec (fingerprint) – hp nie ma drivera do windows 8
  3. Interfejs Wifi co jakiś czas przestawał działać – nie widział żadnej sieci – mimo, że laptop obok z systemem Windows 7 działał nieprzerwanie
  4. Interfejs kafelkowy Metro – tylko po co, skoro brak ekranu dotykowego?
  5. Hibernacja zadziałała w taki sposób, że system próbował sie wyłączyć i zatrzymał się bez wyłączania – ani nie można odpiąć prądu, ani przywrócić – pomógł twardy reset czyli znowu straciłem wszystkie otwarte aplikacje

Werdykt: trzeba czasu żeby się przyzwyczaić i trzeba czasu, żeby Windows 8 stał się stabilny. Myślę, że Microsoft go wypuścił o rok za wcześnie.

 

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All Rights Reserved · Green Hope Theme by Sivan & schiy · Proudly powered by WordPress

leo